reklama

Ale młyn(y)!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ale młyn(y)! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Południowe Podlasie oraz Lubelszczyzna to region Polski, który przez lata związany był z rolnictwem oraz przemysłem rolnym. W przestrzeni miasteczek i wiosek położonych, m.in. na terenie dzisiejszego powiatu bialskiego, radzyńskiego, parczewskiego, łosickiego, łukowskiego, lubartowskiego odnaleźć można jeszcze dziś architekturę związaną z przetwórstwem rolno-spożywczym, wśród nich młyny. Początkowo były to drewniane młyny wodne oraz wiatraki, w miarę rozwijającej się technologii murowane młyny parowe i motorowe.
reklama

W ramach kolejnej edycji cyklu pt. "Archiwalny przewodnik po regionie" radzyński oddział Archiwum Państwowego prezentuje młyny na terenie dzisiejszego powiatu bialskiego, parczewskiego, radzyńskiego, części lubartowskiego i łukowskiego w woj. lubelskim oraz łosickiego w woj. mazowieckim. Miejsca i budynki, dziś niejednokrotnie już nieistniejące prezentują się w świetle odnalezionych źródeł archiwalnych. W Przewodniku można zobaczyć przede wszystkim dokumenty na temat młynów wodnych i motorowych. Ale znajdziemy tu również młyn parowy i młyn wiatrak. Prezentowane dokumenty powstały w okresie międzywojennym oraz w okresie powojennym, do lat 70. XX w. Szczególnie interesujące wydają się projekty młynów z zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie.

W prezentacji zastosowano podział na powiaty obowiązujący obecnie, jednak granice powiatów w omawianym okresie ulegały zmianom, np. Międzyrzec Podlaski przez długi czas przynależał do powiatu radzyńskiego. Innym kolorem oznaczono miejscowości leżące w teraźniejszym powiecie lubartowskim tj. Krępa – niegdyś powiat łukowski i przypisany do tego powiatu oraz Kock – należał do powiatu łukowskiego (dziś pow. lubartowski), a później radzyńskiego, przypisany do tego powiatu. Odnalezione w zasobie Archiwum Państwowego w Lublinie oraz w Oddziale Zamiejscowym w Radzyniu Podlaskim materiały nie wyczerpują tematu, ale uzupełnią wiedzę na temat historii regionu.

Przygotowanie wystawy: Katarzyna Szczepańska

Wystawa dostępna będzie od jutra za pośrednictwem strony lublin.ap.gov.pl.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama