reklama
reklama

Gm. Kąkolewnica: 88 lat Koła Gospodyń Wiejskich w Turowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gm. Kąkolewnica: 88 lat Koła Gospodyń Wiejskich w Turowie - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKGW w Turowie bierze udział w kolejnej edycji konkursu "Kobiety Gospodarne i wyjątkowe" w województwie lubelskim. Na stałe wpisały się w historię miejscowości, gminy i powiatu.
reklama

Historia KGW w Turowie

Pierwszą przewodniczącą KGW była Paulina Chorek. Gospodynie rozpoczęły swą pracę od podnoszenia rolnictwa na wyższy poziom. Uprawiały ogródki warzywne, kwiatowe, len i konopie, hodowały kury zielononóżki. Organizowały kursy gotowania, pieczenia itp. Brały udział w dożynkach w Turowie i sąsiednich miejscowościach.

W tamtych czasach spotkania KGW odbywały się w prywatnych domach lub na podwórkach. Za pieniądze ze składek kobiety zakupiły narzędzia do obróbki lnu i konopi. We wszystkich pracach pomagały gospodyniom instruktorki KGW. Podczas wojny pomagały sobie wzajemnie w gospodarstwach, gdyż mężowie walczyli z okupantem. Kobiety też bardzo aktywnie włączały się w różnego rodzaju akcje związane z obroną wsi Turów. Brały udział w kursach.

reklama

Po wojnie przewodniczącą KGW została Aleksandra Mazurek, następnie Celina Muszyńska i Janina Szczepaniuk. W 1945 roku panie zorganizowały letni dzieciniec, który był umieszczony w drewnianym budynku dworskim. Po wojnie KGW zajęła się Samopomoc Chłopska. Gospodynie dalej uprawiały warzywa, organizowały kursy pieczenia, gotowania, robienia przetworów, kroju i szycia. Członkinie KGW współpracowały ze szkołą podstawową organizując dzień nauczyciela, choinkę noworoczną itp. Brały udział we wspólnych pracach na wsi. Razem z mężami odrabiały tzw. „szarwarki”.

Pierwsze protokołowane zebranie odbyło się 27 lutego 1957 r. Przewodniczącą została Maria Komoń. W 1958 roku za zebrane pieniądze kobiety zakupiły naczynia stołowe i kuchenne. Otworzyły wypożyczalnię, stopniowo dokupowały: maszynkę do mięsa, pralkę, szatkownicę itp. Organizowały różne konkursy na ogródki warzywne i najpiękniejszą posesję. Brały udział w teatrach amatorskich. Przedstawienia wystawiały w miejscowej szkole i sąsiednich miejscowościach. W okresie letnim organizowały dziecińce wiejskie.

reklama

Następnymi przewodniczącymi były: Franciszka Zesiuk, Bogusława Zesiuk, Teresa Osak, Eugenia Osak, Stanisława Stadnicka, Krystyna Osak, Teresa Kubaczyńska, Teresa Musiatowicz, Teresa Mróz, Zofia Osak. Kobiety nadal organizowały różnego rodzaju kursy. Wyjeżdżały na wycieczki i pielgrzymki. Jako pierwsze przystąpiły do wykopania fundamentu pod budowę domu strażaka.

W 1976 r. powstał zespól ludowy. Kobiety otrzymały stroje zakupione przez Urząd Gminy w Kąkolewnicy. Zespół brał udział w konkursach śpiewaczych i uświetniał różne uroczystości jak dożynki. W latach 1989 do 1998 organizowane były co roku wieczerze wigilijne. Panie nadal wypożyczały naczynia i rozprowadzały kurczęta. Od 1999 kobiety z KGW brały udział w Święcie pierogów w Kąkolewnicy.

reklama

Ożywienie w kole nastąpiło w 2007 roku. Przewodniczącą została Barbara Musiatowicz. Wówczas reaktywował się zespół śpiewaczy, który przyjął nazwę Niezapominajki. Tworzą go panie z KGW. Ponadto członkinie KGW nadal organizują wiejską wigilię, choinkę dla dzieci, dzień kobiet. Z inicjatywy zespołu wspólnie z sołtysem wsi Jadwigą Cisak i radnymi organizowane są festyny pod hasłem „Święto kwitnącej truskawki”. Członkinie brały też udział w Wojewódzkich Dożynkach we Włodawie, a ich wieniec zajął pierwsze miejsce w kategorii wieńców tradycyjnych. Organizują zabawy sylwestrowe. Od 2014 roku obowiązki przewodniczącej KGW przejmuje Elżbieta Dębińska. W tym czasie zespołem Niezapominajki opiekuje się Aldona Sadowska. A od 2015 kierownikiem muzycznym zespołu został Krzysztof Guz. Zespół reprezentuje Turów na terenie gminy, powiatu i województwa. Kobiety nadal pracują aktywnie. Biorą udział w kiermaszach z rękodziełem. Uczą dzieci rękodzieła w szkołach. W przedszkolach i szkołach pokazują jak to dawniej bywało. Prezentują przędzenie na kołowrotku, darcie pierza, maglowanie, pranie na tarze, drapanie pisanek itp. Nadal wypożyczają naczynia, organizują wiejską wigilię, dzień kobiet, przeglądy pieśni wielkanocnych.

reklama

W 2018 roku włączyły się w obchody 80- lecia parafii Turów i 600. lecia wsi Turów. KGW w Turowie zdobyło dwa laury na potrawy tradycyjne. Są to Pierogi Turowskie z Soczewicą i Racuchy Turowskie z Serem. Część kobiet z KGW w Turowie została odznaczona „Orderem Serca Matkom Wsi”.

W 2018 roku KGW w Turowie zostało zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Obecnie należy do niego 23 Kobiet  i 5 Mężczyzn. Przewodniczącą jest Elżbieta Dębińska

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama