Historia KGW w Turowie
Pierwszą przewodniczącą KGW była Paulina Chorek. Gospodynie rozpoczęły swą pracę od podnoszenia rolnictwa na wyższy poziom. Uprawiały ogródki warzywne, kwiatowe, len i konopie, hodowały kury zielononóżki. Organizowały kursy gotowania, pieczenia itp. Brały udział w dożynkach w Turowie i sąsiednich miejscowościach.
W tamtych czasach spotkania KGW odbywały się w prywatnych domach lub na podwórkach. Za pieniądze ze składek kobiety zakupiły narzędzia do obróbki lnu i konopi. We wszystkich pracach pomagały gospodyniom instruktorki KGW. Podczas wojny pomagały sobie wzajemnie w gospodarstwach, gdyż mężowie walczyli z okupantem. Kobiety też bardzo aktywnie włączały się w różnego rodzaju akcje związane z obroną wsi Turów. Brały udział w kursach.
Po wojnie przewodniczącą KGW została Aleksandra Mazurek, następnie Celina Muszyńska i Janina Szczepaniuk. W 1945 roku panie zorganizowały letni dzieciniec, który był umieszczony w drewnianym budynku dworskim. Po wojnie KGW zajęła się Samopomoc Chłopska. Gospodynie dalej uprawiały warzywa, organizowały kursy pieczenia, gotowania, robienia przetworów, kroju i szycia. Członkinie KGW współpracowały ze szkołą podstawową organizując dzień nauczyciela, choinkę noworoczną itp. Brały udział we wspólnych pracach na wsi. Razem z mężami odrabiały tzw. „szarwarki”.
Pierwsze protokołowane zebranie odbyło się 27 lutego 1957 r. Przewodniczącą została Maria Komoń. W 1958 roku za zebrane pieniądze kobiety zakupiły naczynia stołowe i kuchenne. Otworzyły wypożyczalnię, stopniowo dokupowały: maszynkę do mięsa, pralkę, szatkownicę itp. Organizowały różne konkursy na ogródki warzywne i najpiękniejszą posesję. Brały udział w teatrach amatorskich. Przedstawienia wystawiały w miejscowej szkole i sąsiednich miejscowościach. W okresie letnim organizowały dziecińce wiejskie.
Następnymi przewodniczącymi były: Franciszka Zesiuk, Bogusława Zesiuk, Teresa Osak, Eugenia Osak, Stanisława Stadnicka, Krystyna Osak, Teresa Kubaczyńska, Teresa Musiatowicz, Teresa Mróz, Zofia Osak. Kobiety nadal organizowały różnego rodzaju kursy. Wyjeżdżały na wycieczki i pielgrzymki. Jako pierwsze przystąpiły do wykopania fundamentu pod budowę domu strażaka.
W 1976 r. powstał zespól ludowy. Kobiety otrzymały stroje zakupione przez Urząd Gminy w Kąkolewnicy. Zespół brał udział w konkursach śpiewaczych i uświetniał różne uroczystości jak dożynki. W latach 1989 do 1998 organizowane były co roku wieczerze wigilijne. Panie nadal wypożyczały naczynia i rozprowadzały kurczęta. Od 1999 kobiety z KGW brały udział w Święcie pierogów w Kąkolewnicy.
Ożywienie w kole nastąpiło w 2007 roku. Przewodniczącą została Barbara Musiatowicz. Wówczas reaktywował się zespół śpiewaczy, który przyjął nazwę Niezapominajki. Tworzą go panie z KGW. Ponadto członkinie KGW nadal organizują wiejską wigilię, choinkę dla dzieci, dzień kobiet. Z inicjatywy zespołu wspólnie z sołtysem wsi Jadwigą Cisak i radnymi organizowane są festyny pod hasłem „Święto kwitnącej truskawki”. Członkinie brały też udział w Wojewódzkich Dożynkach we Włodawie, a ich wieniec zajął pierwsze miejsce w kategorii wieńców tradycyjnych. Organizują zabawy sylwestrowe. Od 2014 roku obowiązki przewodniczącej KGW przejmuje Elżbieta Dębińska. W tym czasie zespołem Niezapominajki opiekuje się Aldona Sadowska. A od 2015 kierownikiem muzycznym zespołu został Krzysztof Guz. Zespół reprezentuje Turów na terenie gminy, powiatu i województwa. Kobiety nadal pracują aktywnie. Biorą udział w kiermaszach z rękodziełem. Uczą dzieci rękodzieła w szkołach. W przedszkolach i szkołach pokazują jak to dawniej bywało. Prezentują przędzenie na kołowrotku, darcie pierza, maglowanie, pranie na tarze, drapanie pisanek itp. Nadal wypożyczają naczynia, organizują wiejską wigilię, dzień kobiet, przeglądy pieśni wielkanocnych.
W 2018 roku włączyły się w obchody 80- lecia parafii Turów i 600. lecia wsi Turów. KGW w Turowie zdobyło dwa laury na potrawy tradycyjne. Są to Pierogi Turowskie z Soczewicą i Racuchy Turowskie z Serem. Część kobiet z KGW w Turowie została odznaczona „Orderem Serca Matkom Wsi”.
W 2018 roku KGW w Turowie zostało zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Obecnie należy do niego 23 Kobiet i 5 Mężczyzn. Przewodniczącą jest Elżbieta Dębińska
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.