Reklama

Reklama

Gm. Radzyń: radny Wierzchowski pyta o pałac w Branicy Radzyńskiej

Opublikowano: śr, 22 wrz 2021 05:00
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Chowicki

Gm. Radzyń: radny Wierzchowski pyta o pałac w Branicy Radzyńskiej - Zdjęcie główne

foto Grzegorz Chowicki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Radzyń, radny Michał Wierzchowski w punkcie przyjęcia programu ochrony zabytków gminy, spytał o stan pałacu w Branicy Radzyńskiej. Stan budynku zmusił władze gminy do czasowego dostosowania Domu Ludowego na potrzeby szkoły, która do 2018 r. mieściła się w zabytkowym pałacu.

Reklama

Wiosną 2018 r. stan budynku inspektor budowlany uznał za nienadający się do eksploatacji.

Trzeba szukać funduszy zewnętrznych

Renowacja zabytku wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi. Nie jest to jednak problem nowy i nieznany zarządcy budynku (tj. wójtowi) - oświadcza komisja, która w 2019 apelowała o natychmiastową reakcję w związku z zagrzybionymi murami, fatalnym stanem dachu, grożącym zawaleniem oraz ubytkami w poszyciu dachowym, przez które przedostaje się woda.

Rewitalizacja tylko na papierze?

Komisja wymieniła  szereg podjętych uchwał, mających na celu ochronę i renowację pałacu. Program rewitalizacji gminy zakładał remont obiektu oraz pozyskanie zewnętrznych funduszy. Inną regulacją miał być Program Opieki nad zabytkami w gminie (na lata 2017-2020), wprowadzony 28 kwietnia 2010 r.

Zatrważające jest, że przez ostatnie dziewięć lat, gdzie stan finansowy gminy był dobry albo bardzo dobry, Wójt Gminy nie podjął podstawowych kroków w celu ratowania jednego z najcenniejszych obiektów w naszej gminie

- stwierdziła komisja.

Wicewójt: nie stać nas na remont

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy, przy procedowania punktu, dotyczącego przyjęcia Programu opieki nad zabytkami Gminy Radzyń Podlaski na lata 2021-24 radny Micha Wierzchowski zauważył nieskuteczność poprzedniego programu, wskazując na opłakany stan pałacu w Branicy.

Prosiłbym, by znowu nie była to taka pokazówka, że przyjmujemy program opieki nad zabytkami, a nic nie robimy.

-apelował radny.

Pałac w Branicy jest w zasobach Gminy Radzyń. stąd tez w programie opieki nad zabytkami musi zostać ujęty. Jeżeli chodzi o utrzymanie - utrzymujemy to w takim zakresie, na jaki nas stać. Wiadomo, że wymaga on remontu i rozumiem to zaniepokojenie. Będziemy robić wszystko, by zapewnić mu bezpieczeństwo. Na odrestaurowanie na ta chwilę nas nie stać.

- odpowiedziała zastępca wójta, Anna Grochoła.

*

Za czasów Marii Kątskiej, wnuczki Stanisława Antoniego Szczuki (zm. w 1710 r.), w Branicy istniał dwór stanowiący  podmiejską rezydencję Potockich. Został on przebudowany w 1884 r. przez Stanisława Szlubowskiego, sędziego pokoju w okręgu radzyńskim. Eklektyczny pałac na planie litery ,,T”, z narożną wieżyczką, usytuowano na osi północ-południe. Główne wejście znalazło się od wschodu. Szlubowski przekomponował również park i rozbudował część gospodarczą. W tamtym czasie dobra Branica stanowiły przykład nowocześnie zarządzanych dóbr.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.