Reklama

Reklama

GOPS w Kąkolewnicy informuje o dodatku osłonowym

Opublikowano: czw, 6 sty 2022 07:48
Autor:

GOPS w Kąkolewnicy informuje o dodatku osłonowym - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 4 stycznia będzie można składać wnioski o dodatek osłonowy. Nowe świadczenie ma zapewnić wsparcie finansowe osobom o niskich dochodach, a także uchronić je przed ubóstwem energetycznym. Na terenie Gminy Kąkolewnica obsługą powyższych dodatków będzie zajmował się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kąkolewnicy, Dział Świadczeń Rodzinnych

Reklama

Dodatek osłonowy został wprowadzony w ramach tarczy antyinflacyjnej. Świadczenie ma być odpowiedzią na szczególne problemy niektórych gospodarstw domowych związane ze znaczącym wzrostem cen towarów i usług, zwłaszcza cen energii elektrycznej i paliw. Dodatek osłonowy zastąpi dotychczasowy dodatek energetyczny.

Dodatek osłonowy – komu przysługuje

Przyznanie dodatku osłonowego będzie uzależnione od spełnienia określonego kryterium dochodowego, wynoszącego:

-w gospodarstwie jednoosobowym maksymalnie 2 100 zł miesięcznie,

-w gospodarstwie wieloosobowym maksymalnie 1 500 zł miesięcznie na osobę.

W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego, dodatek osłonowy przysługuje w wysokości różnicy pomiędzy kwotą dodatku, a kwotą przekroczenia – tzw. zasada „złotówka za złotówkę”. Jeżeli wysokość dodatku, ustalona według tej zasady będzie niższa niż 20 zł, dodatek ten nie przysługuje.

Gospodarstwu wieloosobowemu przysługuje tylko jeden dodatek. W przypadku gdy w gospodarstwie wieloosobowym wniosek o dodatek osłonowy złoży więcej niż jedna osoba, świadczenie otrzyma ta, która pierwsza złoży wniosek. Dodatkowo należy pamiętać, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.

W jakiej kwocie wypłacany jest dodatek osłonowy?

Wysokość dodatku osłonowego uzależniona jest od liczby osób w gospodarstwie domowym oraz stosowanego w nieruchomości źródła ogrzewania.

Dodatek osłonowy wyniesie rocznie:

gospodarstwo jednoosobowe – 400/500 zł

gospodarstwo 2-3 osobowe – 600/750 zł

 gospodarstwo 4-5 osobowe – 850/1 062,50 zł

gospodarstwo 6 i więcej osobowe – 1 150/1 437,50 zł

Wyższa kwota dotyczy gospodarstw stosujących następujące źródła ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi – wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Aby dostać wyższy dodatek osłonowy, niezbędny jest wpis do CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021r. poz. 554, 1162, 1243).

Gdzie i kiedy składać wnioski o dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy przysługuje za okres od dnia 1 stycznia 2022r. do dnia 31 grudnia 2022r. jest wypłacany w dwóch równych ratach w terminie do dnia 31 marca 2022r. oraz do dnia 2 grudnia 2022r. W przypadku gdy osoba złoży wniosek o wypłatę dodatku osłonowego później niż na 2 miesiące przed upływem tych terminów, dodatek osłonowy jest wypłacany jednorazowo, niezwłocznie po przyznaniu tego dodatku.

Wnioski o dodatek osłonowy złożone po dniu 31 października 2022 r pozostawia się bez rozpoznania. Wymagane dokumenty można dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty na adres Gminny Ośrodek Pomocy społecznej w Kąkolewnicy ul. Lubelska 5; 21-302 Kąkolewnica. Osoby dysponujące kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym mogą składać wnioski przez internet, np. za pomocą platformy ePUAP.

Zgodnie z zapisami ustawy informacja o przyznaniu dodatku osłonowego będzie wysyłana na podany we wniosku adres poczty elektronicznej.

Gdzie można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące dodatku osłonowego?

Ustawodawca stworzył infolinię, pod numerem której można uzyskać odpowiedzi na pytania. Infolinia została powołana do życia 4 stycznia 2022r. .Jest czynna we wszystkie dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

Nr. Telefonu infolinii: + 48 22 369 14 44

Dodatkowo pytania można kierować do pracowników GOPS w Kąkolewnicy. Można to zrobić telefoniczne, dzwoniąc pod numer 83 372 26 21 lub mailowo, pisząc na adres: [email protected]

Do pobrania:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy