reklama
reklama

Pałac w Czemiernikach zaprasza na wycieczkę do średniowiecza

Opublikowano:
Autor:

Pałac w Czemiernikach zaprasza na wycieczkę do średniowiecza - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRenesansowy kompleks pałacowy wezmą we władanie słowiańscy wojowie.
Reklama lokalna
reklama

W sobotę 27 i niedzielę 28 sierpnia właściciele Pałacu w Czemiernikach, Fundacja Monumentis, Starostwo Powiatowe i Radzyńska Kraina Serdeczności zaproszą pasjonatów historii, ciekawych świata i żądnych przygody na dwudniową wycieczkę w czasie. Renesansowy kompleks pałacowy wezmą we władanie słowiańscy wojowie przybyli z Wólki Bieleckiej nad Wieprzem. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Głównym wątkiem imprezy będą prezentacje sposobu życia naszych przodków - Słowian. Oczywiście nie ma tu mowy o tradycyjnych wykładach i wielogodzinnym ględzeniu.

Historia w praktyce

Rekonstruktorzy ze Słowiańskiego Grodu z Wólki Bieleckiej wszystko, co możliwe, starać się będą pokazać praktycznie. Chętni do poznawania przeszłości będą więc mogli przymierzyć stroje i uzbrojenie a nawet zobaczyć, jak powstawały pancerze noszone przez wojów i rycerzy. Bardziej pokojowo usposobieni goście będą mogli obejrzeć i wypróbować warsztat lepienia z gliny na kole i metodą wałeczkowo-wstęgową, na warsztacie tkackim, spróbować wykonać krajkę na bardach (przyznajcie się, Łaskawi Państwo, do tej pory nie potraficie?), poćwiczyć trudną sztukę pisania gęsim piórem i lakowania pieczęci oraz zobaczyć, jak wykonywało się papier czerpany. Oprócz tego na odwiedzających czekać będą interaktywne stoiska kuglarskie, bębniarskie i inne. Pokazy swojej pogańskiej mocy zaprezentują słowiańscy magowie i wróżbici płci obojga, czyli wiedźmy i żercy. Z bliska można będzie obejrzeć wioskę pierwotną, czyli namiot i strój człowieka przedhistorycznego, narzędzia drewniane, kamienne i krzemienne, zobaczyć, jak wyglądała broń i metody polowań.

Osoby zainteresowane będą mogły - po zgłoszeniu się do wodza wioski - doświadczyć "życia obozowego" wraz z noclegiem w wiosce słowiańskiej, jak również wypożyczyć stroje - męskie i damskie. Gdyby kogoś zmogły trudem podróżowania w czasie, będzie można pokosztować specjałów tradycyjnej kuchni słowiańskiej.

Co godzinę na pałacowym dziedzińcu odbywać się będą pokazy dla publiczności: tańce dawne - nauka i konkurs tańca z nagrodami, pokaz grupy konnej (łucznictwo, cięcie szablą i mieczem), pokaz bojowy wojów i rycerzy, pokaz mody (pierwotnej i słowiańskiej). Działać będzie też  "plac małych wojów", czyli miejsce na gry i zabawy zręcznościowe dla dzieci.

Naucz się czegoś nowego-starego

Na chętnych i ciekawych czekać będą warsztaty i pokazy rzemiosł średniowiecznych:  płatnerstwa, czyli produkcji zbroi i hełmów, które można będzie dotknąć lub przymierzyć, rekonstrukcja warsztatu brązowniczego, wytwarzanie biżuterii i elementów stroju ze stopu miedzi i cyny przy użyciu wiernych kopii narzędzi. Na pewno z dużym zainteresowaniem spotka się pokaz warzenia piwa. Znany specjalista w tej dziedzinie Maciej Majcher na żywo zademonstruje, jakimi metodami niegdyś produkowano złoty trunek: efektem prezentacji będzie powstanie beczki słynnego niegdyś w całej Polsce piwa grodziskiego. Kiedy panowie zajmą się piwowarzeniem, białogłowy będą mogły obejrzeć pokaz przędzenia na tradycyjnych krosnach.

W ubiegłym roku głównym tematem czemiernickiego festiwalu było łucznictwo tradycyjne. W obecnej edycji również będzie można sobie postrzelać: znowu warsztaty i zawody zorganizują Ewa i Artur Wosinkowie z Domu Mokoszy. Podobnie jak rok temu podsumowaniem pierwszego dnia będzie pokaz "światło i dźwięk": po zmroku z pałacowej grobli będzie można obejrzeć, nawiązujące do słowiańskiego kultu ognia widowisko przygotowane przez Teatr Ognia i Papieru.

Komu chusta, komu ser?

Nie ma porządnego festynu bez kramarzy. W alei głównej rozłoży się pasaż handlowy z produktami rękodzieła (zabawki historyczne z drewna (miecze, łuki, tarcze), maskotki, lalki, ceramika, rzeźby, wyroby ze słomy, wyroby tkackie (chodniki, bieżniki, frywolitki i haft itd.) oraz lokalnymi produktami spożywczymi: na głodnych i spragnionych czekać będą sery wiejskie, oleje, przyprawy, kwasy chlebowe, słodycze (ciastka owsiane, żytnie, buraczane, marchewkowe, makowiec lubartowski, lody tradycyjne, miody, pestki z dyni).

 

Kto?

Palazzo in Fortezza Czemierniki, Fundacja Monumentis, Powiat Radzyński, Radzyńska Kraina Serdeczności

Gdzie?

Palazzo in Fortezza w Czemiernikach

Kiedy?

27 sierpnia sobota: godziny:13-19

28 sierpnia niedziela:godziny 11-16

Co?

Festiwal Słowian 2016: rekonstrukcja życia naszych przodków w średniowieczu, pokazy rzemiosła: tkactwa, brązownictwa, piwowarstwa, płatnerstwa m.in., tradycyjnego, interaktywne warsztaty historyczne, turniej łuczniczy, kiermasz sztuki i produktów regionalnych, przedstawienie "światło i dźwięk"

Dla kogo?

Impreza otwarta, wszyscy zaproszeni, wstęp wolny, korzystanie z poszczególnych stoisk i warsztatów może być odpłatne

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama