reklama

Spotkanie z podróżnikiem Tomaszem Owsianym już 16 stycznia

Opublikowano:
Autor:

Spotkanie z podróżnikiem Tomaszem Owsianym już 16 stycznia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa początku 2015 roku czeka na nas kolejne spotkanie z niezwykłym człowiekiem. Tym razem będziemy mieli okazję porozmawiać z Tomaszem Owsianym, autorem książki "Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie”. Spotkanie odbędzie się 16 stycznia o godz. 18.00 w pałacu Potockich w Radzyniu. Wstęp wolny.

Spotkanie organizują „Radzyńskie spotkania z podróżnikami” - to wspólne przedsięwzięcie Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych i Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim. W 2014 roku największym echem odbiło się w Radzyniu spotkanie z Wojciechem Cejrowskim.

Tym razem obok opowieści i pokazu slajdów uczestnicy będą mogli obejrzeć wystawę zdjęć pt. „Madagaskar – niecodzienna codzienność prowincji”. 

- Ta książka nie jest żadną pocztówką z podróży. Nie skupiłem się w niej na opisach kolejnych miejsc, odhaczaniu największych atrakcji i powielaniu informacji, które każdy może sam znaleźć w ciągu kilka minut w internecie - mówi w jednym z wywiadów Tomasz Owsiany. - Pisałem ją z nadzieją, że stanie się wehikułem, który wessie czytelników do środka i będzie im podsuwać egzotyczne obrazy oraz zapachy.

Książka Tomasza Owsianego „Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie” nawiązuje do serii Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego. Ale nie jest to typowa książka podróżnicza ani reportaż. To opowieść o byciu na miejscu. Oto młody filolog i tłumacz jakimś zrządzeniem losu ląduje w katolickiej misji gdzieś w madagaskarskiej głuszy, gdzie ma uczyć języka francuskiego. Pracuje zatem, podróżuje, a przede wszystkim wrasta w lokalną społeczność, poznając malgaskie realia pełne sprzeczności: piękno przyrody w sąsiedztwie smrodu i brudu, bogactwo ziemi i nędza jej mieszkańców, prosta mądrość oraz niewiarygodne absurdy. Przygląda się, obserwuje i jest obserwowany, a jego świadomość białego człowieka powoli ulega przeobrażeniu. Jak sam zauważa, początek książki mówi o pierwszych próbach odnalezienia się w fascynującym, cudacznym i przytłaczającym wszechobecną innością świecie, o próbie ustalenia, co jest normalnością. Końcowy rozdział opowiada o samotnej wyprawie na wschód kraju, już oswojonego, zaprzyjaźnionego, bardziej „swojego” niż ciasna, plastikowa i jakoś bardzo odległa Europa…

Więcej na temat tego wydarzenia i samego autora możecie przeczytać na Facebookowej stronie wydarzenia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE