reklama
reklama

Lublin: Szpital przy ul. Jaczewskiego wybuduje Kliniczny Oddział Sztucznej Nerki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: Szpital przy ul. Jaczewskiego wybuduje Kliniczny Oddział Sztucznej Nerki - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaSamodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie wybuduje Kliniczny Oddział Sztucznej Nerki. W ramach inwestycji ma powstać nowa stacja hemodializ.
reklama

Skorzysta więcej pacjentów

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie mieszczący się przy ul. Jaczewskiego podpisał umowę na zaprojektowanie i budowę budynku Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki w ramach projektu utworzenia Ponadregionalnego Uniwersyteckiego Centrum Nefrologii i Hemodializ. Projekt składa się z dwóch części. Pierwsza to Budowa Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki stanowiącego nową lokalizację ośrodka stacji dializ połączonego z istniejącym budynkiem w sposób zapewniający poruszanie się wewnątrz szpitala; zwiększenie liczby stanowisk hemodializ z 13 do 19, w tym utworzenie stanowisk dla pacjentów zakaźnych oraz zakup wyposażenia. Druga część to przebudowa i modernizacja pomieszczeń Klinicznego Oddziału Nefrologii, utworzenia izolatek do hospitalizowania pacjentów zakaźnych, zwiększenie liczby łóżek z 20 do 29 i przeniesienie ośrodka dializ otrzewnowych (inwestycja realizowana po zakończeniu pierwszej części). 

reklama

Kliniczny Oddział Nefrologii SPSK Nr 4 jest jednym z największych świadczeniodawców w regionie pod względem liczby pacjentów i hospitalizacji. W 2019 roku (przed pandemią) odnotowano 964 hospitalizacje, z których 31 proc. dotyczyło pacjentów z chorobami nerek, takimi jak: kłębuszkowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy, nefropatia cukrzycowa, zakażenia układu moczowego oraz choroba nadciśnieniowa z zajęciem nerek. 17 proc. to pacjenci z przewlekłą niewydolnością nerek a 14 proc. - pacjenci po przeszczepie nerki.

reklama

W oparciu o Kliniczny Oddział Nefrologii funkcjonuje Regionalny Ośrodek Kwalifikujący do zabiegu przeszczepienia nerki od dawców żywych i zmarłych. Obecnie Poradnia Transplantacji Nerek SPSK Nr 4 obejmuje opieką 474 pacjentów po przeszczepie, a Ośrodek Kwalifikujący zgłosił na krajową listę oczekujących na przeszczepienie 114 osób z Lubelszczyzny.

Obecnie realizacja zadań Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki SPSK Nr 4 odbywa się w oparciu o 13 stanowisk dializacyjnych dla pacjentów ze stałego programu hemodializ i dla potrzeb Klinicznego Oddziału Nefrologii, innych oddziałów SPSK Nr 4 w Lublinie oraz innych szpitali

- Posiadana baza wymaga rozbudowy do realizacji zadań dla rosnącej liczby pacjentów z chorobami nerek. Utworzenie Ponadregionalnego Uniwersyteckiego Centrum Nefrologii i Hemodializ zwiększy dostęp pacjentów do świadczonych usług nie tylko z makroregionu lubelskiego, ale także z całego kraju i zagranicy. Już teraz zauważamy znaczne zainteresowanie pacjentów z poza granic naszego kraju świadczeniami wykonywanymi w naszym oddziale. Kolejnym efektem realizacji projektu będzie skrócenie czasu hospitalizacji oraz szerokie wykonywanie wysoko opłacalnych procedur. W ramach nowo powstającego Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki SPSK Nr 4 planowany jest rozwój oraz rozbudowa Ośrodka Ambulatoryjnej Dializoterapii Otrzewnowej, w którym prowadzona będzie opieka nad pacjentami ze schyłkową niewydolnością nerek leczonymi nerkozastępczo metodą dializy otrzewnowej (CADO, ADO). Ośrodek zapewni opiekę wszystkim chorym kwalifikującym się do tej metody terapii - tłumaczy prof. dr hab. n.med. Wojciech Załuska, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii SPSK Nr 4 oraz rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

reklama

Rozbudowa Ośrodka Ambulatoryjnej Dializoterapii Otrzewnowej ma być odpowiedzią na obecne potrzeby rynku usług zdrowotnych, szczególnie w dobie pandemii, bo metoda ta umożliwia pacjentom wymagającym terapii nerkozastępczej minimalizację kontaktów ze służbą zdrowia.

- Zastosowanie szerokiej oferty dostępnych nowoczesnych i innowacyjnych technik dializoterapii otrzewnowej zgodnie z najnowszymi światowymi standardami przy użyciu najlepszej jakości płynów dializacyjnych w tym płynów biozgodnych oraz opieka wykwalifikowanego wysokospecjalistycznego wielodyscyplinarnego zespołu zapewni pacjentom alternatywę wyboru terapii nerkozastępczej oraz możliwość pozostawania pod profesjonalną opieką medyczną - mówi prof. Załuska.

reklama

Jak będzie wyglądał budynek?

Efektem realizacji budowy Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki będzie budowa stacji hemodializ połączonej przeszklonym łącznikiem z Klinicznym Oddziałem Nefrologii w budynku głównym Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4. Nowy budynek będzie składał się z dwóch kondygnacji nadziemnych z częściowym podpiwniczeniem od strony wschodniej.

Budynek będzie niedaleko wejścia do szpitala od strony Izby Przyjęć Planowych. Nowe miejsce Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki ma zapewnić łatwą komunikację wewnętrzną zarówno z Klinicznym Oddziałem Nefrologii (poprzez łącznik), jak i pozostałą częścią szpitala poprzez istniejący tunel na poziomie niskiego parteru. Stacja hemodializ umożliwi zwiększenie liczby świadczonych usług, rozwijanie dotychczasowych i wprowadzanie nowych technik leczenia. Wszystkie kondygnacje budynku będą połączone dwiema wewnętrznymi klatkami schodowymi i dwiema windami szpitalnymi łóżkowymi przeznaczonymi dla przewozu pacjentów i personelu.

Ogłoszono i rozstrzygnięto już przetarg na zaprojektowanie i budowę budynku Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki (Stacji Hemodializ) w ramach Ponadregionalnego Uniwersyteckiego Centrum Nefrologii i Hemodializ oraz podpisano umowę z wyłonionym wykonawcą. W ramach realizacji zawartej umowy został wykonany projekt budowlany oraz został złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę.

Wykonawca wykona dokumentację projektową wraz z robotami budowlanymi, konstrukcyjnymi i wykończeniowymi, pracami instalacyjnymi we wszystkich branżach, m.in.: elektrycznej i teletechnicznej, wentylacyjnej i klimatyzacyjnej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej i chłodu, zabezpieczenia przeciwpożarowego, stacji uzdatniania wody, gazów medycznych oraz niezbędnymi pracami zewnętrznymi związanymi z przyłączami instalacyjnymi oraz zagospodarowaniem terenu w obrębie planowanej inwestycji (mowa m.in. o: drogach, chodnikach, wycince i nasadzeniach zieleni, małej architekturze). Teren budowy ma być ogrodzony i zorganizowany w sposób najmniej kolidujący z funkcjonowaniem działającego obiektu szpitala. Zakończenie całości inwestycji planowane jest na 2024 r.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama