reklama
reklama

Będą protestować przeciwko dyskryminacji sanitarnej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Będą protestować przeciwko dyskryminacji sanitarnej - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskiePrzez część społeczeństwa popierani, przez część nazywani "szurami". Przeciwnicy przymusowego szczepienia przeciw covid-19 zapowiadają protest w najbliższą sobotę, 15 stycznia pod hasłem: "Stop dyskryminacji sanitarnej".
reklama

Chociaż kilka miesięcy temu brzmiało to jak nieśmieszny żart, Polska ostatecznie ugięła się pod naciskiem unijnych lobbystów i postanowiła wprowadzić tzw. paszporty szczepionkowe, dające osobom zaszczepionym szereg różnorakich przywilejów. Czas jednak pokazał, że szczepionki przeciw COVID-19 wcale nie okazały się lekiem na całe zło, a wygodniejsze podróżowanie czy loteria z nagrodami dla wielu Polaków nie stały się motywacją do szczepienia.

Okazuje się jednak, że wielu Polaków pozostało zupełnie obojętnych na rządowe zachęty i korzystając ze swoich praw obywatelskich, nie chcą brać udziału w medycznym eksperymencie. To zaś coraz bardziej nie podoba się rządzącym, którzy widząc wątpliwą skuteczność kolejnych „marchewek”, szykują na opornych szczepieniom naprawdę potężny „kij”.

reklama

Taki obrót spraw coraz bardziej nie podoba się rządzącym, którzy widząc wątpliwą skuteczność kolejnych „marchewek”, szykują na opornych wobec szczepień naprawdę potężny „kij”. Podczas niedawnej rozmowy na antenie RMF FM, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział projekt umożliwiający pracodawcy weryfikację tego, czy pracownik zaszczepił się przeciwko COVID-19. Takie rozwiązanie rzekomo miałoby pomóc firmom w lepszej organizacji pracy podczas tzw. pandemii. W praktyce byłby to kolejny zamach na prywatność i wolność obywateli.

Jeśli ziści się czarny scenariusz, pracodawcy otrzymają dostęp do danych poufnych zatrudnionych i będą mogli wywierać na nich przymus w sprawie szczepień. Istnieje olbrzymie ryzyko, że zacznie się od delegowania pracowników do innych zadań, a skończy na bezpłatnych urlopach, a nawet zwolnieniach z pracy. Świadczy o tym chociażby kolejny pomysł ministra Niedzielskiego, który chce przepchnąć obowiązkowe szczepienia dla wszystkich pracowników medycznych. Ewentualna odmowa wiązałaby się z natychmiastowym zwolnieniem!

reklama

Nie ma naszej zgody na łamanie prawa, przekazywanie pracodawcom danych poufnych pracowników i dalszą segregację sanitarną. Dlatego apelujemy do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, by wycofał się z tych kuriozalnych pomysłów i zaczął wreszcie szanować prawa i wolności obywatelskie.

- czytamy na stronie stopsegregacji.pl

Petycję popisało ponad 66 tysięcy internautów.

Protesty, podobne jak ten sobotni, odbywają się w wielu miejscach kraju. 11 stycznia odbył się pod sejmową Komisją Zdrowia.

*

W czerwcu 2021 r. politycy  Konfederacji zaprezentowali projekt ustawy "Stop Segregacji Sanitarnej". Regulacja zakłada m.in. zakaz dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID-19. Jak podkreślają nie jest to ustawa antyszczepionkowa.

reklama

Co zakłada projekt ustawy?

Konfederacja wskazała 10 przepisów Konstytucji RP, które są łamane poprzez segregację sanitarną. Ponadto, 4 przepisy aktów normatywnych prawa unijnego.

Punktem wyjścia jest art. 32, stanowiący w punkcie 1, że „wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. I w pkt. 2, że”nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. 

Konfederacja powołuje się również m.in. na Protokół nr 12 do EKPCZ. Art. 1. 1. stanowi, że „korzystanie z każdego prawa ustanowionego przez prawo powinno być zapewnione bez dyskryminacji wynikającej z takich powodów, jak płeć, rasa, kolor skóry, język, religia, przekonania polityczne lub inne, pochodzenie narodowe lub społeczne, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie lub z jakichkolwiek innych przyczyn.  Punkt 2. stanowi z kolei, że „nikt nie może być dyskryminowany przez jakiekolwiek władze publiczne z któregokolwiek z powodów wymienionych w ustępie 1”.

reklama

Autorem projektu ustawy jest jeden z prawników Konfederacji Witold Stoch, który przedstawił główne założenia ustawy:

– Zakaz dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID-19.

– Zakaz wprowadzania wymogu ujawniania informacji o zaszczepieniu lub niezaszczepieniu się przeciwko COVID-19, w celu udziału w jakichkolwiek wydarzeniach kulturalnych, sportowych, edukacyjnych itp., a także uzyskania możliwości wejścia do budynków użyteczności publicznej lub zakupu usług.

– Zakaz wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń dotyczących wydarzeń kulturalnych, sportowych, edukacyjnych itp., uzyskania możliwości wejścia do budynków użyteczności publicznej lub zakupu usług, do których nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

– Zakaz uzależniania udziału w jakichkolwiek wydarzeniach kulturalnych, sportowych, edukacyjnych itp., uzyskania możliwości wejścia do budynków użyteczności publicznej lub zakupu usług, od zaszczepienia lub niezaszczepienia się przeciwko COVID-19.

– Zmiany w Kodeksie Pracy, tak aby: niedopuszczalna była jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID-19; pracownicy byli równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych bez względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID-19; pracodawca był obowiązany przeciwdziałać dyskryminacji w zatrudnieniu także ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID-19.

– Zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. poprzez: skreślenie przepisu, według którego dane osób, które nie poddały się szczepieniu przeciwko COVID-19 mogą być udostępniane NFZ w celu telefonicznego nakłaniania do poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19; skreślenie przepisów które wskazują, że do niektórych ograniczeń́, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama