15 września Park odwiedziło bardzo wiele rodzin z dziećmi, dla których oferowane były różnorodne zajęcia, konkursy edukacyjne, zręcznościowe. Wszystkie miały na celu przybliżenie najmłodszym, ale też i starszym, walorów natury, przyrody, nieprzebranego skarbca, jakim jest las, wreszcie poznanie bliżej pracy leśnika. – Park cieszy się dużym zainteresowaniem szkół, przedszkoli. Odwiedzają go wycieczki z całego obrębu naszego nadleśnictwa, który obejmuje 17 gmin i 5 powiatów. Jest jednym z niewielu ogrodów jakie posiadamy na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, a w tej formie chyba jedyny tak naprawdę. Specjalnie zaprojektowany przygotowany pod działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Promuje ekologię, przybliża pracę leśnika, uczy poprzez zabawę. Dla nas jest to szczególnie ważne, by rosła świadomość, czym jest prowadzenie odpowiedzialnej i zrównoważonej gospodarki leśnej, danie o lasy i ich utrzymywanie w dobrej kondycji – przypomina Piotr Musiał, od kilku miesięcy nowy nadleśniczy Nadleśnictwa Radzyń.
Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie podlega 25 nadleśnictw, ale Ogrodem Edukacyjnym może pochwalić się tylko radzyńskie. Co więcej, nadleśnictwo wybudowało go z własnych funduszy. Pomysł zrodził się w 2006 roku i można powiedzieć, że wyrósł z "Dębu Papieskiego", który został wówczas posadzony na terenie nadleśnictwa przy ul. Warszawskiej w Radzyniu. To potomek najstarszego polskiego dębu, dębu Chrobrego, z którego zostały zebrane nasiona, poświęcone następnie przez Jana Pawła II. Podczas sadzenia dębu zrodziła się idea, by wokół drzewa rozpościerał się ogród edukacyjny, który będzie Nadleśnictwem Radzyń Podlaski w pigułce – z fragmentami boru sosnowego, grądu (lasu liściastego z przewagą dębów, grabów, lip, klonów), drzewostanu brzozowego... A pośród drzew będą wiły się ścieżki zdrowia, ścieżki sensoryczne dla dzieci (ale nie tylko), gdzie będą stały atrakcyjne tablice edukacyjne, a nawet skocznie pozwalające mierzyć długość skoków zwierząt. Chodziło o miejsce, gdzie będzie można połączyć rekreację z zajęciami edukacyjnymi i kontaktem z prawdziwym, radzyńskim lasem i jego skarbami.
Powierzchnia ogrodu to 1,3 ha. Jego sercem jest Izba Edukacyjna, plus część zadaszona, z ławkami i stołami. To miejsce, gdzie można wysłuchać wykładu, ale też pobiesiadować. W Izbie są pokazane różne gatunki zwierząt i roślinności występujące na obszarze radzyńskiego nadleśnictwa. Nasionka podstawowych u nas gatunków drzew leśnych (sosna, dwa gatunki dębu: szypułkowy i bezszypułkowy, a także brzoza, olszyna, klony). Dzieci mogą się nauczyć je rozpoznawać na podstawie liści. Poznawać zwierzynę płową, występują u nas m.in. zwierzęta jeleniowate, czyli łoś, jeleń, daniel i sarna, oczywiście dziki (zwierzyna czarna), są też coraz częściej wilki, gatunek objęty całkowitą ochroną.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.