reklama

Koncepcja zagospodarowania korpusu głównego Pałacu Potockich

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Koncepcja zagospodarowania korpusu głównego Pałacu Potockich - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie Aktualny jest plan zagospodarowania pałacowych wnętrz z 2017 r. Stworzony dla projektu unijnego, będzie miał trwałość 5 lat. W korpusie głównym na piętrze, znajdzie się, zgodnie z zapowiedziami, Muzeum Kultury Sarmackiej - informuje nas rzecznik prasowy UM, Anna Wasak.
reklama

Zgodnie z życzeniem konserwatora najbardziej reprezentacyjna część pałacu – a więc hol wejściowy w ryzalicie środkowym wraz z klatką schodową, salą balową i przylegającymi gabinetami ma być odrestaurowana w stylu barokowym. Znajdzie się tam miejsce dla wystaw i ważnych spotkań.

 

Parter

Na parterze – w sali koncertowej i pomieszczeniach przyległych będzie działała kawiarnia z wyjściem na stronę północną – a więc na park. Przypomnieć należy, że Miasto składa wniosek o środki na rewitalizację parku – powstanie tam salon ogrodowy w stylu barokowym.

 

Jeśli chodzi o pomieszczenia kawiarni, znajdzie się tam sala dla gości oraz sala koncertowa z fortepianem, gdzie będą się mogły odbywać koncerty, ale również prelekcje, odczyty itp., przygotowane zostaną także: zaplecze gastronomiczne, szatnie, toalety.

 

Zachodni korpus

Część zachodnia korpusu głównego będzie przeznaczona przede wszystkim dla multimediów. Planowane jest powstanie studia nagrań dźwiękowych i filmowych, galerii fotograficznej, archiwum dla działalności fotograficznej i filmowej. Tu umieszczone zostanie również sala projektowa na kilkadziesiąt miejsc.

 

W patio latem będą się odbywały koncerty dla grupy 50-100 osób oraz wystawy plenerowe. Ponadto będzie się tam znajdować – oprócz istniejącej Izby Pamięci Karola Lipińskiego - także Informacja Turystyczna, kiosk z pamiątkami.

 

W części wschodniej na piętrze szereg pomieszczeń zostanie przeznaczonych na różne formy aktywności młodzieży: będzie się tam mieściła modelarnia, sala dla szachistów, komputerowa, plastyczna. Parter zagospodarowany zostanie dla seniorów. Komunikację między kondygnacjami ułatwi winda bezszybowa, na którą zgodził się konserwator zabytków.

- Przygotowany projekt wziął pod uwagę, że rewaloryzowany obiekt musi spełniać 4 funkcje: kulturalną, społeczną, gospodarczą oraz termomodernizacyjną, stąd w planach jest wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, zainstalowanie wentylacji, wymiana systemu c.o., instalacji elektrycznej - podkreślał burmistrz Jerzy Rębek.  - Przygotowane plany dotyczą korpusu głównego pałacu i są jak najbardziej realne.

 

 

 

Wyłoniony w przetargu (pierwszy kwartał 2021 r.) wykonawca  oprócz prac związanych z wymianą instalacji w korpusie głównym, będzie musiał położyć nowe podłogi, w niektórych pomieszczeniach będą to posadzki ceramiczne. Odtworzone mają zostać zabytkowe sztukaterie. Dziedziniec wyłożony zostanie granitem.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama