Przypomnijmy: 2 lipca 2019 r. miasto Radzyń Podlaski i Towarzystwo Nauki i Kultury Libra zawarły porozumienie dotyczące współpracy w zakresie starań o utworzenie muzeum w byłym areszcie śledczym Gestapo i UB w Radzyniu Podlaskim przy ul. Warszawskiej 5a.
Magistrat złamał postanowienia umowy
W tej sprawie 6 sierpnia 2019 r. odbyło się spotkanie prezesa Towarzystwa Nauki i Kultury Libra prof. Artura Góraka z burmistrzem Jerzym Rębkiem, które miało na celu określenie ogólnych ram współpracy. W spotkaniu uczestniczył również sekretarz generalny Towarzystwa Dariusz Magier, jednocześnie prezes radzyńskiego Oddziału Libry - Instytutu Bronisława Szlubowskiego. Obie strony zadeklarowały współpracę merytoryczną podczas prac przygotowawczych do utworzenia muzeum. W trakcie spotkania omówione zostały możliwości i oczekiwania Libry w kwestii planowanej placówki i przedyskutowano terminarz działań.
– Kluczowe w zawartym porozumieniu jest zdanie, że "najwłaściwszą formą realizacji muzeum będzie utworzenie wspólnej instytucji kultury" – podkreślał prezes Libry.
Solidne zaplecze naukowo-badawcze
– Towarzystwo oferuje szereg projektów, posiada fachowe kadry mogące pomóc w realizacji działań, także wśród członków radzyńskiego oddziału, czyli Instytutu Bronisława Szlubowskiego – mówił Dariusz Magier. To właśnie ten radzyński historyk rozpoczął starania o godne upamiętnienie byłej katowni Gestapo/UB. Zgromadził wokół siebie wielu ludzi, którzy społecznie przyczynili się do nadania sprawie rozgłosu. Organizował konferencje naukowe, jest autorem kilku publikacji dotyczących katowni. To także dzięki InBroszowi odkryto żydowskie macewy, służące Niemcom do utwardzenia więziennego placu.
Całe kalendarium działań można znaleźć na: www. instytutszlubowskiego.pl/katownia/
Co zakładało porozumienie miasta z LIBRĄ?
Miasto zobowiązywało się zapewnić środki finansowe, niezbędne do prowadzenia działalności statutowej. Towarzystwo zadeklarowało gromadzenie i przekazywanie pamiątek, inspirowanie i prowadzenie badań naukowych oraz wszelkich form popularyzowania wiedzy o totalitaryzmach. Obie strony miały zawrzeć umowę o partnerstwie. Zgodnie z treścią porozumienia, jego wypowiedzenie wymaga formy pisemnej. Żadnego pisma "Libra" jednak nie otrzymała.
Jeszcze w październiku 2021 r. w rozmowie z prezesem "Libry" - Arturem Górakiem burmistrz Jerzy Rębek podtrzymywał wszystkie ustalenia dotyczące współpracy...
*
Poniżej prezentujemy całą treść oświadczenia Towarzystwa Nauki i Kultury "Libra":
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.