reklama

Mieszkają w esesmańskich barakach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mieszkają w esesmańskich barakach? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie Taki sygnał dostaliśmy od jednego z Czytelników Wspólnoty, a plotki na ten temat krążą w mieście od dawna. Radzyński magistrat i Państwowe Muzeum na Majdanku nie potwierdzają tych doniesień, ale też nie mogą kategorycznie ich zdementować.
reklama

– Do Radzynia Podlaskiego przyjechał kompetentny historyk, spojrzał na barak koło pałacu, w którym obecnie są mieszkania socjalne, a 40 lat temu było przedszkole. Okazało się, że ten barak, podobnie, jak dwa inne, koło rynku na Pomiarowej i na Parkowej, które dziś pełnią funkcje mieszkań socjalnych, po wojnie zostały przeniesione z Majdanka – twierdzi jeden z Czytelników.


Bez potwierdzenia, bez zaprzeczenia


Tych doniesień nie potwierdza radzyński magistrat, ale też nie może kategorycznie ich zdementować.


– Krążą takie pogłoski, ale z informacji Zarządu Gospodarki Lokalowej wynika, że budynek przy Zamkowej (koło pałacu – przyp. aut.) został oddany do użytku w latach 50. na potrzeby robotników odbudowujących pałac, co wykluczałoby obozowe pochodzenie. Podobnie jest z budynkiem przy Parkowej, gdzie mieszkali robotnicy budujący przetwórnię owoców i warzyw. Z kolei ten przy Pomiarowej miał zostać oddany dopiero w 1975 roku – mówi Anna Wasak, rzecznik Urzędu Miasta w Radzyniu Podlaskim.


W podobnym tonie wypowiadają się pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku – nie potwierdzają, ale też nie dementują kategorycznie tych pogłosek.



 (…)
Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama