reklama
reklama

W Radzyniu powstała pierwsza jadłodzielnia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Radzyniu powstała pierwsza jadłodzielnia  - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskieTo co do tej pory nie udało się w samorządzie miasta, udało się przy ul. Parkowej 35. Dzisiaj ( 28 stycznia ) przy parkanie Zboru Chrześcijan Wiary Ewangelicznej ,,Nowe Jeruzalem" uroczyście otwarto pierwszą w Radzyniu jadłodzielnię.
reklama

Przecinania wstęgi dokonali Roman Żarnecki – prezes Fundacji CHOPS reprezentującej firmę Winiary, pastor Tomasz Mańko, Zbigniew Smółko,  wiceprzewodniczący rady  powiatu, radny Jakub Jakubowski,  oraz radni miejscy : Bożena Lecyk, Marek Zawada, pomysłodawcy utworzenia jadłodzielni przez urząd miasta. W tym przypadku pomysł został niezrealizowany, burmistrz tłumaczył powody przepisami sanitarnymi i wymogami sanepidu. Marka Winiary ma na różne tego typu niedogodności przepis. To średniej wielkości lodówka, nad której czystością czuwa wyznaczona osoba. Do lodówki może dostać się każda osoba o każdej porze dnia i nocy. Może włożyć produkty spożywcze, może też je z niej zabrać. Niepotrzebny  jest kod dostępu, zezwolenie, specjalne przepisy. Ważne jest przestrzeganie zasad czystości i nie wkładanie do lodówki rzeczy o krótkim terminie ważności.

reklama

 

- Wystarczyło 4 m . kw.  i możemy się dzielić pomocą - mówił pastor Tomasz Mańko. Zbigniew Smółko, reprezentujący samorząd powiatu podkreślił, że to cenna, ważna inicjatywa, ku dobru wszystkim. - Nie zdarzyła się żadna wojna, gdzie dwóch mężczyzn spotkało się przy jedzeniu - żartował. Radni: Bożena Lecyk, Jakub Jakubowski, Marek Zawada deklarowali, że nie ustaną w wysiłkach by takie jadłodzielnie pojawiły się na każdym osiedlu naszego miasta. Bożena Lecyk dołożyła do wyposażenia lodówki z produktami Winiary, radzyński ser marki SM Spomlek. Na dobry początek. 

Marnowanie żywności to duży problem w całej Polsce

 

 - Często wyrzucamy produkty, których nie zdążyliśmy zjeść na czas. A przecież dookoła jest mnóstwo potrzebujących, którym te produkty mogłyby pomóc, zanim przestaną nadawać się do spożycia. Jako Fundacja chcemy, aby lokalna społeczność miała możliwość sąsiedzkiego dzielenia się jedzeniem i wzajemnego wspierania, dzięki czemu możemy jednocześnie ograniczyć marnowanie żywności. Zaangażowanie się we współpracę z marką Winiary i wspólne otwieranie takich punktów w różnych miastach Polski umożliwia te działania. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego projektu – mówi Roman Żarnecki, Prezes Zarządu Fundacji CHOPS. Marnowanie żywności jest realnym problemem.  Jak pokazują dane SGGW, ponad połowa żywności, która marnuje się w Polsce (53%), pochodzi z gospodarstw domowych. Niemal co trzeci ankietowany w tej grupie (29%) jako powód wyrzucania produktów spożywczych wskazuje na przekroczenie terminu przydatności do spożycia. Co piąty przyznaje, że zdarza mu się wyrzucać jedzenie zakupione w nadmiarze, a co ósmy (13%) – że to skutek niewłaściwego przechowywania żywności. W sumie każdego roku marnuje się w Polsce ok. 5 mln ton żywności, co oznacza, że statystycznie każdy z nas wyrzuca do kosza aż 130 kg jedzenia rocznie. 

reklama

 

 

Kampania Winiary : 

Jak działa jadłodzielnia?

Jadłodzielnia to specjalny punkt, który służy nieodpłatnej wymianie żywności pomiędzy mieszkańcami miast. Każda z tworzonych przez Winiary jadłodzielni zawiera  lodówkę oraz regały i szafki na produkty suche. Zainteresowani mogą zostawiać żywność, której nie są w stanie wykorzystać, natomiast każdy potrzebujący będzie mógł ją zabrać i zagospodarować według własnych potrzeb. 

 

 

 

więcej we wtorkowym wydaniu Wspólnoty

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama