Opisana historia kilku rodzin bardzo mocno wpisuje się w historię regionalną. Państwa obecność świadczy o tym, że historia bliska jest zawsze bliska sercu i interesujemy się nią bardziej niż dziejami ogólnymi
-powiedziała prowadząca spotkanie, dr Agnieszka Gątarczyk, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II, sekretarz Instytutu Bronisława Szlubowskiego
Bohaterami książki są ludzie – z jednej strony uczestnicy wielkiej Historii, a z drugiej tą historię tworzą. Wielką historię zawsze tworzą anonimowi ludzie. Nisko, o której się nic nie wie. Moją refleksją jest to, że wielką historię tworzą pojedynczy ludzie
-przyznał autor.
Splątane losy kilku rodzin wplątanych w wielką historię
W książce opisani się niezwykli ludzie. To m.in. twórca wojennych skrytek w okupowanej Warszawie, nauczycielka z Branicy, adiutant Piłsudskiego – major Grocholski, Seweryna Czetwertyński.
To dramatyczne dzieje więzionych w radzyńskiej katowni, więzieniu na Zamku w Lublinie, obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach. Patriotów, animatorów życia społecznego i patriotycznego lokalnych społeczności. A przy tym ojców, mężów, zatroskanych o losy swoich dzieci matek. Sporo miejsca poświęcone jest miejscowości Kopina (w powiecie parczewskim, gm. Milanów).
Swoimi refleksjami chętnie dzielili się uczestnicy spotkania – członkowie i potomkowie rodzin, opisanych w książce.
Dużą wartością publikacji jest obszerny materiał archiwalny – listy, unikalne zdjęcia – namacalne ślady frapujących losów Bożymów, Czetwertyńskich, Dąbrowskich, Fijewskich i Grocholskich.
Wspomnienia ojca autora, śp. Mieczysława Fijewskiego publikowaliśmy na łamach "Wspólnoty".
Gdzie nabyć?
Książkę można spotkać w radzyńskich księgarniach: Hermes, Educo, Zaborek, w radzyńskim oddziale Archiwum Państwowego oraz poprzez stronę internetową:
http://instytutszlubowskiego.pl/publikacje/
Więcej w papierowym wydaniu "Wspólnoty Radzyńskiej"
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.