Fakty i mity na temat ekogroszku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Fakty i mity na temat ekogroszku - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wybór źródła ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć w trakcie budowy domu.

Wybór źródła ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć w trakcie budowy domu. Rozwiązań jest wiele, podobnie jak oczekiwań ze strony inwestorów. Nowoczesny opał ma być nie tylko tani, ale również wydajny, wygodny w użyciu, a do tego ekologiczny. Dlatego właśnie coraz więcej osób decyduje się na ekogroszek. Sprawdzimy czy krążące na jego temat opinie to prawda czy zwykły fałsz. Zacznijmy jednak od początku.

Co to jest ekogroszek?

 

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego wytwarzanego z węgla kamiennego lub brunatnego. Do produkcji wybiera się surowiec o niskiej zawartości siarki oraz popiołu. Duże bryły są kruszone, a następnie przesiewane przez sito, po to by wyselekcjonować ziarna o odpowiednim rozmiarze. W ten sposób powstaje produkt końcowy, o wielkości między 5 a 25 mm. Dzięki odpowiedniemu rozmiarowi frakcji ekogroszek może być wykorzystywany w nowoczesnych piecach z automatycznym podajnikiem. Dlatego przy zakupie warto zwrócić szczególną uwagę na ten właśnie parametr.

Po przesianiu ekogroszek jest płukany i suszony. Robi się to po to, by usunąć z niego pył węglowy oraz miał. Taki produkt może już trafić do odbiorcy – luzem lub w workach.

 

Fakty i mity na temat ekogroszku

 

O ekogroszku krąży wiele różnych opinii. Niektóre z nich mają dużo wspólnego z prawdą, inne to wyssane z palca bzdury. Dlatego sprawdzamy jak to naprawdę jest z tym ekogroszkiem.

 

Ekogroszek jest eko – PRAWDA

 

Wiele osób zastanawia się czy węgiel może być w ogóle ekologiczny? Tak, a ekogroszek jest tego najlepszym przykładem.

W opisanym powyżej procesie jego produkcji otrzymujemy dokładnie przesiane ziarna, o wysokiej kaloryczności. Pozwala ona na użycie mniejszej ilości ekogroszku (w porównaniu z innym paliwem) do uzyskania takiej samej ilości ciepła. To nie tylko plus dla środowiska, ale również oszczędność i wygoda wynikająca z rzadszego uzupełniania podajnika.

A co z emisją szkodliwych substancji? To prawda, że podczas spalania do atmosfery przedostaje się dwutlenek węgla. Są to jednak wartości niewielkie w skali globalnej. Dużo większe zanieczyszczenia powoduje transport lotniczy, auta czy codziennie zużywana energia.

Dodatkowo dzięki dokładnej selekcji węgla wykorzystywanego do produkcji ekogroszku, wybierany jest tylko ten o niskiej zawartości siarki. To dodatkowo obniża jej emisję do atmosfery.

Za tym, że ekogroszek jest eko przemawia także sam proces spalania. Dzięki postępującej eko - rewolucji wprowadzono wiele zmian i norm, których celem jest zmniejszenie szkodliwej emisyjności.

Już w 2018 roku wprowadzony został zakaz sprzedaży kotłów klasy 3 i 4. Oznacza to, że stare piece tzw. „kopciuchy” mają stopniowo całkowicie znikać i być zastąpione przez nowoczesne, ekologiczne kotły klasy 5.

Muszą one spełniać rygorystyczne normy dotyczące emisji szkodliwych substancji. W efekcie nowoczesne piece na ekogroszek wydzielają trzy razy mniej pyłu, pięciokrotnie mniej związków gazowych i sześciokrotnie mniej tlenku węgla, w porównaniu ze starymi kotłami klasy 3.

Dodatkowo, w 2020 roku, w życie weszła europejska dyrektywa Ecodesign, w Polsce znana pod nazwą Ekoprojekt. Wprowadziła ona jeszcze ostrzejsze przepisy, określając wskaźnik sezonowej sprawności energetycznej. O co dokładnie chodzi?

 

Sezonowa sprawność energetyczna kotłów na paliwa stałe

 

W ciągu roku kotły na ekogroszek pracują z różną mocą. Maksymalne wartości osiągają tylko w najchłodniejszych okresach. Gdy zima jest łagodna (co zdarza się coraz częściej) wykorzystują tylko część mocy. Zgodnie z nową dyrektywą, kotły na ekogrosze,k muszą spełniać niskie normy emisyjności i sprawności przez cały czas. Nie tylko w sytuacji gdy pracują z mocą maksymalną, jak było do tej pory.

Podsumowując – przedrostek eko nie został dodany bez powodu i ekogroszek dobrej jakości jest paliwem przyjaznym środowisku.

 

Każdy ekogroszek jest dobry – NIE PRAWDA

 

Niestety, nie każdy ekogroszek jest równy. Przeglądając oferty różnych skupów wiele osób zwraca uwagę głównie na cenę. Nie powinna być ona jedynym, ani głównym kryterium branym pod uwagę przy zakupie ekogroszku. Wybierając opał trzeba sprawdzić jego jakość, na którą oprócz ceny wpływa kilka innych, bardziej istotnych parametrów.

Poza wspomnianą wcześniej kalorycznością i uziarnieniem warto sprawdzić także:

Spiekalność – im wyższa tym więcej spieków, które nie tylko palą się wolniej, oddając mniej ciepła, ale również powodują powstawanie dużej ilości pyłu, który trzeba na bieżąco opróżniać.

Zawartość siarki – niska zawartość siarki to mniejsza szkodliwość dla środowiska i brak nieprzyjemnego zapachu w trakcie spalania. Dobrej jakości ekogroszek powstaje z wyselekcjonowanego pod tym kątem węgla.

Zawartość popiołu – jeśli cenisz sobie komfort, nie chcesz często czyścić pieca i ponosić kosztów serwisowania wybierz ekogroszek o niskiej zawartości popiołu.

Wilgotność – suchy ekogroszek lepiej się pali i jest bardziej wydajny. Im więcej ma w sobie wody tym więcej energii zużywane jest na jej odparowanie – zamiast na ogrzanie. Woda może też powodować korozję elementów kotła.

Dokładne wartości dla poszczególnych parametrów opisane zostały w tym artykule https://grzejemnieto.pl/na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-ekogroszek/. Zapoznaj się z nim zanim kupisz opał.

 

Ekogroszek workowany jest lepszy – PRAWDA

 

Ekogroszek sprzedawany jest w workach lub luzem. Pierwsza opcja jest zdecydowanie wygodniejsza i bardziej ekonomiczna. Kupując ekogroszek workowany nie ma problemu z jego sprawnym przeniesieniem i ułożeniem w kotłowni, czy to luzem czy na paletach. Zajmie dużo mniej miejsca i pozwoli utrzymać pomieszczenie w czystości. Może być też bezpiecznie przechowywany na zewnątrz.

Ekogroszek workowany jest też dużo łatwiejszy w użytkowaniu. Wystarczy przesypać go z worka wprost do podajnika, bez konieczności machania łopatą i bez unoszącego się wszędzie pyłu.

Ekogroszek zapakowany w worki dłużej zachowuje swoje właściwości. Nie wietrzeje i nie zmniejsza swojej kaloryczności. Podczas gdy opał przechowywany luzem przez okres około 2 miesięcy, może tracić nawet 20-30% swojej kaloryczności.

Prawdą jest również to, że ekogroszek workowany jest droższy. Różnica jest niewielka i wynosi około 100 zł na tonie. Biorąc pod uwagę komfort, wygodę i zachowanie wszelkich parametrów ekogroszek w worku jest zdecydowanie lepszym wyborem.

 

Tani ekogroszek jest zły – NIE PRAWDA

 

Opał, kupowany na cały sezon jest sporym wydatkiem dla domowego budżetu. Dlatego szukając oszczędności wiele osób kupuje tani ekogroszek. Dla innych, niska cena to znak, że z tym węglem na pewno jest coś nie tak. Jednak nie zawsze wysoka cena jest gwarantem wysokiej jakości i nie zawsze tani ekogroszek jest zły.

Najtańszy jest obecnie ekogroszek syberyjski. Sprowadzany z Rosji ma dużo niższą cenę niż węgiel pochodzący z polskich kopalń. Wpływa na to kilka czynników między innymi tańsza metoda wydobywania oraz dużo niższe ceny prądu i opłaty kolejowe. To wszystko sprawia, że ekogroszek z Syberii jest tańszy. A co z jakością? Na tym polu również wygrywa z polskim. Ma zdecydowanie mniej siarki i popiołu, a dzięki niższej spiekalności jego spalanie jest bardziej efektywne.

Podsumowując – chcesz kupić tani ekogroszek dobrej jakości – wybieraj ekogroszek syberyjski.

 

Ekogroszek najlepiej kupić latem

 

Kupowanie opału poza sezonem to duża wygoda i oszczędność. Zimą zainteresowanie jest dużo większe, co przekłada się na dłuższe oczekiwania na dostawę oraz wyższe ceny. Skupy podnoszą je celowo wiedząc, że spragnieni ciepła klienci i tak kupią opał. Zimą trudniej też trafić na dobry i suchy ekogroszek. Argumentem przemawiającym za tym, żeby kupować poza sezonem jest cena ekogroszku. Latem jest ona sporo niższa, a skupy oferują dodatkowo ciekawe rabaty i promocje.

Ekogroszek to nowoczesne paliwo, które jest wygodne w użytkowaniu i łatwo dostępne. Nie zrujnuje domowego budżetu, a dzięki nowoczesnym normom jego spalanie nie jest szkodliwe dla środowiska.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE