Reklama

Reklama

Kolejna burzliwa sesja w Kąkolewnicy

Opublikowano: 30 listopada 2020 04:45
Autor: Jakub Hapka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas piątkowej sesji Rady Gminy Kąkolewnica nie brakowało emocji. Radni spierali się o sposób traktowania rolników i transportowców w gminie, rozważali, czy można zadawać pytania w imieniu nieobecnego na obradach radnego. Tomasz Mazurek dopytywał Piotra Jezierskiego o ilość wypożyczonych książek z Gminnej Biblioteki Publicznej.

Reklama

Wójt Anna Mróz przedstawiła chęć wprowadzenia programu "Droga gruntowa do każdego gospodarstwa".

-W efekcie z hektara wyjdzie 5 zł więcej - przedstawiła projekt wójt. - 2, 3 miesiące temu nie bez powodu wpadliśmy na pomysł, żeby sołtysi wystąpili do urzędu z propozycjami dróg gruntowych, które chcielibyśmy wyremontować. Mróz przyznała, że bardzo zależy jej na wprowadzenie w gminie programu "Droga gruntowa do każdego gospodarstwa".

 

- Chodzi o rolników, którzy muszą mieć dobry dojazd do tych gruntowych dróg. Odzew był bardzo dobry- informowała wójt, tłumacząc, że realizacja projektu wymaga znalezienia pieniędzy w budżecie.

Niewielka podwyżka miałaby przynieść do budżetu dodatkowe 60 tys. zł

 

Pieniądze z podatku rolnego na drogi

 

- Nie jest łatwo wykonać drogi wszędzie, gdzie mieszkańcy, sołtysi i radni by chcieli, niezależnie od planów - poszerzenia, wyrównania, nawiezienia gruzu, tłuczniem, żużlem. Wszystkim nam powinno zależeć, aby te drogi do gospodarstw zostały zrobione- uzasadniała wójt.

 

- Inne samorządy od lat mają podnoszoną stawkę podatku: 52, 55, 50, 46, 43 zł. Apeluję, żebyśmy znaleźli pieniądze dla rolników, dojeżdżających do tych dróg - zwróciła się do radnych Mróz.

- Jestem za podniesieniem stawek, zdaję sobie sprawę z sytuacji pandemii. Odczuwamy ją w urzędzie przez mniejsze wpływy z PIT-u, CIT-u czy z innych podatków.

 

Wójt zwróciła uwagę na inwestycje gminne - oświetlenie ledowe, solary, fotowoltaikę, ocenie wniosków na kanalizację, złożone wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych (Olszewnica, Zosinowo-Jurki).

 

Uchwała zakłada obniżenie średniej ceny skupu żyta z 58, 55 zł do kwoty 40,00 zł za decytonę. Stanowi to podstawę do obliczenia przyszłorocznego podatku rolnego.

 

Więcej niebawem w papierowym wydaniu "Wspólnoty Radzyńskiej"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.