reklama

Jesienne odnowienia w lasach Nadleśnictwa Radzyń Podlaski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jesienne odnowienia w lasach Nadleśnictwa Radzyń Podlaski - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEOdnowienie lasu to naturalne albo sztuczne wprowadzenie kolejnego pokolenia na miejsce drzewostanu wyciętego w toku normalnego użytkowania albo po jego zniszczeniu przez klęski żywiołowe, choroby lub owady. Ze względu na stopień wykorzystania sił przyrody, a także wkładu pracy ludzkiej wyróżnia się odnowienie naturalne i sztuczne. Odnowienie naturalne przebiega samorzutnie, samosiewem lub z odnowienia odroślowego, zwykle bez albo z niewielkim udziałem człowieka. Zaś odnowienia sztuczne przebiega przy pomocy siewu lub sadzenia, zawsze przy udziale człowieka. Udział przyrody w procesie odnowienia ogranicza się do zapewnienia optymalnych warunków wzrostu.

Chociaż większości z nas sadzenie drzew kojarzy się z okresem wiosennym, to również początek jesieni jest odpowiednim okresem do wykonywania odnowień.

Ta pora roku ze względu na sprzyjające warunki pogodowe, w szczególności wilgotnościowe jest doskonałym czasem do sadzenia nowego pokolenia lasu. Takie sadzenie pozwala też na uniknięcie ryzyka przedłużającej się zimy, a co się z tym wiąże opóźnienia terminu odnowień wiosennych, czy też wczesnowiosennej suszy. Odnowienia jesienne pozwalają również na rozładowanie wiosennego spiętrzenia prac.

O tej porze roku najczęściej sadzi się drzewa gatunków liściastych, które zakończyły okres wegetacji. W tym roku na terenie Nadleśnictwa Radzyń Podlaski wykonamy łącznie odnowienie na powierzchni około 118 ha, sadząc 250 tys. sztuk sadzonek sosny, dębu, olszy, świerka i wielu innych gatunków biocenotycznych.

 

 

Tak duże zapotrzebowanie na sadzonki jest pokrywane z własnej produkcji, ze szkółki zlokalizowanej na terenie Leśnictwa Borowe. Produkujemy sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym, głównych gatunków lasotwórczych, domieszkowych i biocenotycznych, które cieszą się również dużym zainteresowaniem wśród odbiorców indywidualnych.

W szkółce leśnej hodujemy sadzonki z nasion dobrej jakości, pochodzące z najlepszych drzewostanów naszego nadleśnictwa.

Przed posadzeniem młode drzewka są przewożone w odpowiednich pojemnikach na powierzchnię przeznaczoną do odnowienia. Tam trafiają do dołów, które przykrywa się gałęziami świerkowymi lub innym materiałem zapobiegającym przed wysuszeniem korzeni. W zależności od wieku, gatunku i sposobu przygotowania gleby, stosowane są różne techniki sadzenia.

Najmniejsze sadzonki sadzone są w szparę robioną przy użyciu kostura, te większe i starsze do jamki lub dołka. Najważniejsze, aby wykonać otwór o odpowiedniej głębokości, by zmieścił się cały korzeń i udeptać ziemię wokół sadzonki tak, aby nie powstał kopczyk. Spowoduje on odpływ wody, a ta jest konieczna do wzrostu rośliny.

W ostatnich latach, z uwagi na bardzo dużą pracochłonność prac odnowieniowych i brak chętnych do wykonywania tak ciężkiej pracy, znaczną część odnowień wykonujemy mechanicznie, wykorzystując specjalistyczne sadzarki.

Okres sadzenia to wielkie święto nie tylko dla leśników, lecz także dla osób związanych z lasem i przyrodą. Corocznie nadleśnictwo organizuje wspólne akcje sadzenia lasu, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

Należy również zaznaczyć, że powierzchnia lasów na terenie naszego nadleśnictwa, jak również w całej Polsce nie zmniejsza się lecz systematycznie rośnie dzięki zalesianiu gruntów gorszej jakości, nieprzydatnych do prowadzenia gospodarki rolnej.



Tekst: Anna Zieńczuk, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski























 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy