Reklama

Szpital radzyński wzbogacił się o nową pracownię endoskopii. Inwestycja za 2 mln zł zwiększa potencjał pracowni o 400 procent

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie 23 listopada na trzecim piętrze radzyńskiego szpitala została poświęcona i uroczyście otwarta nowa pracownia endoskopowa pamięci zmarłego w ubiegłym roku lublinianina dr n. med. Jarosława Drabko, specjalisty gastroenterologii i chorób wewnętrznych, endoskopisty , nauczyciela. Człowieka, który przyczynił się w wielkim stopniu do powstania pracowni, pod jego okiem został przeszkolony zespół pracowników. W uroczystości wzięło udział szereg gości, parlamentarzyści, samorządowcy, kadra szpitala z Robertem Lisem, dyrektorem i Szczepanem Niebrzegowskim, starostą w roli gospodarzy. Aktu poświęcenia dokonał biskup siedlecki Kazimierz Gurda w asyście radzyńskich proboszczów i księży.

Do tej pory pacjent radzyńskiego szpitala, który oczekuje na badanie endoskopowe musi odczekać 12 – 16 tygodni ( standard światowy to 6 – 8 tygodni), badania pilne są wykonywane w miarę szybko. Po uruchomieniu nowej pracowni moce diagnostyczne mają zostać zwiększone o 400 procent. Ze stu przyjęć miesięcznie do 400. W naszym najbliższym terenie żaden szpital rejonowy nie dysponuje taką pracownią jak współcześne nasz. Kierownik pracowni endoskopowej, lek. med. Katarzyna Niewęgłowska podczas dzisiejszej uroczystości  mówiła: - Dla mnie ten dzień, otwarcie nowej pracowni endoskopii jest ukoronowaniem moje kariery i pracy zawodowej. W radzyńskim szpitalu pracuję od początku, tutaj robiłam specjalizacje i chciałabym tutaj dopracować do emerytury. W takich warunkach, będzie to prawdziwa przyjemność.

 

Dlaczego badania endoskopowe są tak ważne ( kolonoskopia i gastroskopia) ?

 

- To są podstawowe narzędzia diagnostyczne, jeśli chodzi o patologie przewodu pokarmowego, Myślę że współcześnie dotyczącą one 50 % populacji. Dzięki wykonywaniu badań endoskopowych jesteśmy w stanie zdiagnozować bardzo wiele schorzeń głównego odcinka pokarmowego, poczynając od choroby refleksowej. Kolonoskopia natomiast jest to najlepsze narzędzie diagnostyczne, ale także lecznicze, służące do walki z rakiem jelita grubego. Rak jelita grubego jest drugą przyczyną śmiertelności w naszej populacji. Wcześnie wykryty jest w pełni uleczalny. Powiem więcej, kolonoskopia jako jedyne badanie diagnostyczne w medycynie jest również leczeniem stanów przedrakowych. W czasie kolonoskopii możemy usunąć polipy – wyjaśniała. Pytana o pojawiające się szanse i problemy przyznała:- Powiem tak, dzisiaj jest łatwiej wybudować pracownię i ją wyposażyć, niż wyszkolić endoskopistę. W pracowni pracuje obecnie lek. Niewęgłowska, wspomaga ją pracownik oddziału chirurgii, trwają rozmowy w kierunku zatrudnienia kolejnego lekarza o takiej specjalizacji.

Radzyńska placówka dostała na inwestycję  2 miliony złotych dofinansowania z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Z tych pieniędzy sfinansowane zostały roboty budowlane oraz zakup wyposażenia pracowni endoskopowej. Trwają rozmowy nad możliwością wykonywania badań komercyjnych, jednak priorytetem  jest program badań przesiewowych, zwiększenie potencjału i możliwości badań z NFZ. 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy