Do tej pory pacjent radzyńskiego szpitala, który oczekuje na badanie endoskopowe musi odczekać 12 – 16 tygodni ( standard światowy to 6 – 8 tygodni), badania pilne są wykonywane w miarę szybko. Po uruchomieniu nowej pracowni moce diagnostyczne mają zostać zwiększone o 400 procent. Ze stu przyjęć miesięcznie do 400. W naszym najbliższym terenie żaden szpital rejonowy nie dysponuje taką pracownią jak współcześne nasz. Kierownik pracowni endoskopowej, lek. med. Katarzyna Niewęgłowska podczas dzisiejszej uroczystości mówiła: - Dla mnie ten dzień, otwarcie nowej pracowni endoskopii jest ukoronowaniem moje kariery i pracy zawodowej. W radzyńskim szpitalu pracuję od początku, tutaj robiłam specjalizacje i chciałabym tutaj dopracować do emerytury. W takich warunkach, będzie to prawdziwa przyjemność.
Dlaczego badania endoskopowe są tak ważne ( kolonoskopia i gastroskopia) ?
- To są podstawowe narzędzia diagnostyczne, jeśli chodzi o patologie przewodu pokarmowego, Myślę że współcześnie dotyczącą one 50 % populacji. Dzięki wykonywaniu badań endoskopowych jesteśmy w stanie zdiagnozować bardzo wiele schorzeń głównego odcinka pokarmowego, poczynając od choroby refleksowej. Kolonoskopia natomiast jest to najlepsze narzędzie diagnostyczne, ale także lecznicze, służące do walki z rakiem jelita grubego. Rak jelita grubego jest drugą przyczyną śmiertelności w naszej populacji. Wcześnie wykryty jest w pełni uleczalny. Powiem więcej, kolonoskopia jako jedyne badanie diagnostyczne w medycynie jest również leczeniem stanów przedrakowych. W czasie kolonoskopii możemy usunąć polipy – wyjaśniała. Pytana o pojawiające się szanse i problemy przyznała:- Powiem tak, dzisiaj jest łatwiej wybudować pracownię i ją wyposażyć, niż wyszkolić endoskopistę. W pracowni pracuje obecnie lek. Niewęgłowska, wspomaga ją pracownik oddziału chirurgii, trwają rozmowy w kierunku zatrudnienia kolejnego lekarza o takiej specjalizacji.
Radzyńska placówka dostała na inwestycję 2 miliony złotych dofinansowania z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Z tych pieniędzy sfinansowane zostały roboty budowlane oraz zakup wyposażenia pracowni endoskopowej. Trwają rozmowy nad możliwością wykonywania badań komercyjnych, jednak priorytetem jest program badań przesiewowych, zwiększenie potencjału i możliwości badań z NFZ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.