reklama
reklama

Ukazał się 21 tom Radzyńskiego Rocznika Humanistycznego

Opublikowano:
Autor:

Ukazał się 21 tom Radzyńskiego Rocznika Humanistycznego - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie27 autorów, 9 opracowań, 370 stron – oto ogólny bilans 21 tomu „Radzyńskiego Rocznika Humanistycznego” za 2023 r. Redakcja jak zwykle oferuje zainteresowanym historią wiele nowych informacji z historii mikro- i makroregionalnej oraz ogólnej.
reklama

Sławomir Mańko prezentuje wyniki swoich badań na temat obozów pracy przymusowej dla Żydów w powiecie radzyńskim w okresie II wojny światowej, zaś Piotr Gorzelańczyk analizuje wojenny życiorys radzynianina Zbigniewa Brauna, żołnierza AK ps. „Grot”.

 

Marta Czerwieniec-Ivasyk opisuje stanowiska archeologiczne w powiecie siedleckim, Marcin Gomółka rozważa czy w Łukowie w XIII w. rzeczywiście istniała komandoria templariuszy, Mateusz Sarnacki prezentuje losy unickich obrońców wiary z Dołhobród Leona Horoszewicza i Andrzeja Błyskosza, zaś Paweł Orłowski zgłębia rolę chłopów w bialskopodlaskiej organizacji PZPR.

 

Zainteresowanych historią wojskowości w okresie II wojny światowej zaciekawi opracowanie Marcina Bareja zawierające genezę i przegląd rosyjskich formacji wojskowych w służbie Niemiec. Poza tym tom zawiera skorowidz do aktów notariusza łosickiego Szymona Czarnockiego z lat 1810-1812, sporządzony przez studentów historii Uniwersytetu w Siedlcach w ramach zastępczych praktyk studenckich w czasie covidowego lockdownu.

reklama

 

Nie zabrakło oczywiście również kolejnej części cyklu Anny Wasak i Roberta Mazurka „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami”. Warto dodać, że jedyne wydawane w Radzyniu czasopismo naukowe znajduje się na ministerialnej liście czasopism punktowanych, co oznacza, że badacze publikujący na jego łamach otrzymują 40 pkt. Istotne jest to szczególnie dla doktorantów i pracowników wyższych uczelni, którzy są z tego rozliczani przez swoje macierzyste jednostki. RRH jest czasopismem recenzowanym, indeksowanym w 6 międzynarodowych bazach indeksacyjnych.

 

Wydawcą jest Towarzystwo Nauki i Kultury „Libra”, zaś redaktorem naczelnym od początku jego istnienia pozostaje Dariusz Magier. Tom ukazał się przy wsparciu finansowym Miasta Radzyń Podlaski. Wersję papierową można nabyć w radzyńskich księgarniach Zaborek i Hermes. Wersja cyfrowa do ściągnięcia w wolnym dostępie ze strony internetowej: radzynskirocznik.pl

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama