reklama
reklama

We wtorek pogrzeb komendanta bohatera. Po blisko 80 latach od śmierci

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Międzyrzec Podlaski

We wtorek pogrzeb komendanta bohatera. Po blisko 80 latach od śmierci - Zdjęcie główne

foto UM Międzyrzec Podlaski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie8 kwietnia w kościele pw. Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim odbędą się państwowe uroczystości pogrzebowe (wraz z ceremoniałem wojskowym) śp. sierż. Jana Grudzińskiego ps. "Płomień", "Parol", który w okresie hitlerowskiej okupacji był komendantem placówki oraz dowódcą obwodu AK i WiN w obwodzie Radzyń Podlaski.
reklama

Jego szczątki pochowane zostaną w grobie rodzinnym na cmentarzu przy ul. Brzeskiej. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:00 w kościele. Następnie o 10:30 odbędzie się msza pogrzebowa w intencji bohatera. O 11:45 kondukt pogrzebowy wyruszy na cmentarz parafialny, gdzie o 12:00 zostanie złożona trumna.

 

– Sierż. Jan Grudziński urodził się 23 grudnia 1914 r. w Kąkolewnicy. W latach 1936/37 służył w 6. Batalionie Saperów w Brześciu. Brał udział wojnie obronnej w 1939 r. W okresie niemieckiej okupacji był komendantem placówki Armii Krajowej w Kąkolewnicy. Po wkroczeniu Sowietów na Lubelszczyznę pozostał w konspiracji obejmując w lipcu 1946 r. dowództwo oddziału Samoobrony Rejonu IV Obwodu WiN Radzyń Podlaski. Ujawnił się 4 kwietnia 1947 r. przed komisją amnestyjną w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Radzyniu Podlaskim. Prześladowania byłych żołnierzy podziemia antykomunistycznego wymusiły jego powrót do konspiracji. Poszukiwany przez funkcjonariusz UB zaczął się ukrywać. 7 lipca 1947 r. został zatrzymany przez Milicję Obywatelską we wsi Wygnanka. Został ranny w głowę i został przewieziony do szpitala w Radzyniu Podlaskim. Pomimo ciężkiego stanu zdrowia trafił do siedziby PUBP, gdzie przeprowadzono brutalne śledztwo. 30 marca 1948 r. na rozprawie przez Wojskowym Sądem Rejonowym w Lublinie został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 7 czerwca 1948 r. na Zamku w Lublinie. Szczątki Jana Grudzińskiego zostały odnalezione w listopadzie 2018 r. w czasie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie – piszą na stronie międzyrzeckiego magistratu.

reklama

Organizatorami pogrzebu są: Instytut Pamięci Narodowej, Lubelski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Międzyrzec Podlaski i Parafia pw. Chrystusa Króla.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo