Do sztandarowego konkursu Mleczarni Spomlek przystąpiło niespełna 1200 rolników będących członkami spółdzielni. Podzieleni byli na 3 grupy w zależności od ilości dostaw: gospodarstwo małe – dostawy mleka od 50 do 200 tys. l rocznie; gospodarstwo średnie – dostawy do 360 tys. l rocznie i gospodarstwo duże – dostawcy powyżej 360 tys. l. Do finału weszło po 5 gospodarstw w każdej kategorii. W ostatnim etapie były one oceniane przez komisję złożoną z członków Rady Nadzorczej Spółdzielni oraz Dyrektora Działu Skupu. Na każdym z etapów punkty były przyznawane za dynamikę produkcji mleka, jakość, wydajność oraz aspekty związane ze zdrowotnością stada. Ocena gospodarstw w ciągu roku trwania konkursu jest bardzo szeroka i obejmuje wiele sfer związanych z prowadzeniem gospodarstwa. Są to m.in. zaświadczenia potwierdzające fakt, że stado jest wolne od gruźlicy, białaczki i brucelozy, dokumentacja z przeprowadzonych badań jakości wody w gospodarstwie, przeglądów urządzeń chłodniczych i udojowych, zakupy pasz non GMO, stosowanie korekcji racic czy szczepień profilaktycznych stada. Rzeczy wydawałoby się standardowe, ale nie zawsze dopilnowane.
- Wierzymy, że tak szeroka ocena pozwala nam co roku na wybranie tych najlepszych z najlepszych gospodarstw – mówi Agnieszka Kamela, Dyrektor Skupu Surowca. Niezmiennym celem konkursu od 10 lat jest poprawa warunków utrzymania zwierząt, podnoszenie jakości mleka i dynamiczny rozwój gospodarstw. To wszystko wpływa na sukces Spółdzielni, która skupuje surowiec najwyższej jakości, ale również sukces rolników, którzy poprawiają dobrostan stad i wzrost wydajności mleka.
- Konkurs Gospodarstwo roku ma już swoją historię, a w niej 28 bohaterów – hodowców, którzy zwyciężyli, ale również tych, którzy stanęli na niższym stopniu podium zajmując miejsca od II do V. Oni wygrali nie tylko nagrody rzeczowe o znacznej wartości, ale przede wszystkim motywację do rozwoju gospodarstw, co w konsekwencji przekłada się na jakość surowca, z którego codziennie Spomlek tworzy najlepsze sery dojrzewające. Gratuluję wszystkim i dziękuję za Waszą pracę na rzecz polskiego rolnictwa – mówi Edward Bajko, Prezes SM Spomlek.
W przeciągu 10 lat trwania konkursu Spomlek przekazał 28 samochodów osobowych w barwach marki serów Serenada. Instruktorzy Służby Surowcowej odwiedzili 500 gospodarstw w celu wykonania ankiet oceniających przygotowanie do konkursu. Komisja składająca się z członków Rady Nadzorczej łącznie odwiedziła 140 gospodarstw pokonując przy tym ponad 12 500 km.
Tegoroczną Galę Gospodarstwa Roku uświetnił pokaz laserów, występ Cleo i zespołu Korzuh. Część oficjalną spotkania prowadziła Monika Grzeszuk z SM Spomlek oraz Tomasz Kammel. Zwieńczeniem uroczystości było rozdanie nagród i upominków dla osób, które wsparły charytatywny cel Gali – stworzenie Serenadowego kącika zabaw dla dzieci. Kącik powstanie w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej we Włodawie woj. lubelskie, który to został wskazany przez zwycięzcę akcji Spomleku.
Zwycięzcami tegorocznego konkursu Gospodarstwo Roku zostali Gospodarstwo małe I miejsce: Teresa i Jacek Czerwińscy z miejscowości Gostycyn, woj. kujawsko-pomorskieDostawcy mleka nagrodzeni w konkursie Gospodarstwo Roku Gospodarstwo małe I miejsce: Teresa i Jacek Czerwińscy z miejscowości Gostycyn, woj. kujawsko-pomorskie II: Elżbieta i Jacek Miodowscy, z miejscowości Trzebień, woj. kujawsko-pomorskie III: Aleksander Belniak, z Suchowoli, woj. lubelskie IV: Anna i Michał Szyngwelscy z miejscowości Czapiewice-Wybudowanie, woj. pomorskie V: Michał Zwierski z miejscowsci Gajewiec, woj. warmińsko-mazurskie Gospodarstwo średnie I miejsce: Elżbieta i Robert Kryńscy z Kosianki Leśnej, woj. podlaskie II: Krystyna i Jarosław Juszczukowie z Ossowy, woj. lubelskie III: Anna i Michał Behrendt z miejscowości Jeziorki, woj. pomorskie IV: Bożena i Marek Kalinowscy z Kępniewa, woj. warmińsko-mazurskie V: Lucyna i Krzysztof Stoltmann z miejscowości Wielkie Zanie, woj. pomorskie Gospodarstwo duże I miejsce: : Lucyna i Józef Bucław z miejscowości Zalesie Wybudowanie, woj. pomorskie II: Renata i Mirosław Kocko z Wors, woj. lubelskie III: Magdalena i Adam Kulikowscy z Krzymoszyc, woj. lubelskie IV: Katarzyna i Henryk Hamernik z miejscowości Leśno Wybudowanie, woj. pomorskie V: Bożena i Michał Gajzler z Jesionny, woj. łódzkie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.